Daj cynk
Reklama

Artykuły

Wisport ZipperFox

Ekwipunek, 12.11.2015, h. 19:03, dodał: Regdorn
13

Jest to najnowsza propozycja polskiego producenta Wisport. Rozpinany na całej długości prezentuje coraz popularniejsze w branży podejście do dokładnego planowania ekwipunku i dostępu do jego poszczególnych elementów. Plecak ZipperFox sprawdziliśmy zarówno pod tym kątem, jak i pod względem samego użytkowania w terenie podczas kilku wypadów w góry. Czy nam przypadł do gustu? Sprawdźcie sami!Branża turystyczna i taktyczna naturalnie się przeplatają. Polski producent Wisport jest tego najlepszym przykładem. Firma założona w 1984 roku zaczynała jako typowy producent sprzętu turystycznego. Chociaż stosunkowo niedawno zaistniała na rynku militarno-surwiwalowym, to już może się pochwalić pokaźną ofertą z tej linii, znajdując na tym polu rzeszę odbiorców i tworząc sobie tym samym mocną pozycję na rynku.

 

Wisport ZipperFox - logo

Każdy, kto użył plecaka więcej razy niż na szkolnej wycieczce staje się jego coraz bardziej świadomym użytkownikiem. Obecnie w zależności od celu i zastosowania mamy do wyboru bardzo szeroką ofertę różnych producentów. Współczesne plecaki o przeznaczeniu surwiwalowo-militarnym, to bardzo przemyślane, ergonomiczne i praktyczne konstrukcje, bazujące na rozwiązaniach powstałych na bazie doświadczenia wyniesionego zarówno z eskapad cywilnych, jak i wojskowych. Nasze czasy to czasy specjalizacji, gdy coś uniwersalnego przestaje wystarczać i użytkownicy stają się coraz bardziej wymagający.

 

Wisport ZipperFox w Tatrach Zachodnich

Na przestrzeni lat wyrobiłem sobie opinię na temat różnych rozwiązań i tak w ostatnim czasie dwoma podstawowymi kryteriami wyboru plecaka w moim przypadku są: możliwość uporządkowania zawartości (wewnętrzne kieszenie) i dostęp do niej nie tylko od góry i z dołu, ale także przynajmniej z boku. Nie znoszę grzebać po omacku i czegoś szukać, szczególnie jest to uciążliwe, gdy przychodzi robić to po ciemku. Ideałem jest, gdy plecak można rozłożyć jak walizkę, co ułatwia uporządkowanie ekwipunku. Od tego zaczynam, dopiero potem przechodzę do wydawało by się priorytetowego kryterium oceny jakim powinna być waga, system nośny i hydracyjny. Przede wszystkim jednak plecak ma spełniać swoją funkcję, do której został nie tyle przez producenta, co przez nas przeznaczony. Jak w naszych rękach wypadł najnowszy Wisport ZipperFox?

 

Wisport ZipperFox

Plecak Wisport Zipperox powstał jako modyfikacja sprawdzonego modelu SilverFox tego samego producenta. Górna klapa i komin zostały zastąpione tu czterosuwakowym zamkiem poprowadzonym dookoła wzdłuż całego plecaka. W stałej sprzedaży jest od pierwszej połowy 2015 roku.

 

Wisport ZipperFox - widok ogólny

Producent klasyfikuje ZipperFox jako plecak surwiwalowo-militarny o przeznaczeniu szturmowo-patrolowym. Pojemność 40L sugeruje jedno lub kilkudniowe wypady. Warto zaznaczyć, że konstrukcja plecaka sprawdza się doskonale w warunkach górskich, gdzie też go głównie testowaliśmy podczas wielogodzinnych marszy z blisko 20kg obciążeniem.

Wersja którą otrzymaliśmy od producenta jest wersją rozwojową w kamuflażu ATACS FG wzbogaconą o taśmy również w tym kamuflażu. Podnosi to niestety znacznie cenę plecaka, jednak również i jego właściwości maskujące i po prostu estetykę. Ponadto plecak w wersji Special dostępny jest w kolorach: US Multicam, Coyote Brown, A-TACS AU, LE i FGkamuflażu pantera leśna WZ. 93 oraz Pencott BL i GZ. W wersji podstawowej mamy wybór pomiędzy wariantami zieleni RAL 7013 (szara oliwka) oraz Olive Green.

 

Dane techniczne (producenta):

Pojemność: 40l
System nośny: SAS
Materiał: Cordura 500
Zamki: WISPORT
Klamry: ITW Nexus/Duraflex
Ciężar: 1850g
Liczba komór: 1
Liczba kieszeni: 7
Wymiary: 60x29x25cm
Przeznaczenie: surwiwal, militaria

 

Budowa 

Wisport ZipperFox uszyty został z lżejszej Cordury 500, co od paru lat wpisuje się w rynkowe tendencje. Cordura 500 jest wyraźnie lżejsza od Cordury 1000, a jednocześnie zapewnia wystarczającą wytrzymałość, co potwierdziły warunki bojowe. Zastosowany zamek Wisport nie jest bryzgoszczelny i jak się dowiedzieliśmy jest to zabiegiem celowym. Według opinii producenta zapewnia to jego większą trwałość. 

 

Wisport SipperFox - zamek

Czterosuwakowy zamek błyskawiczny poprowadzony został od spodu plecaka, bokiem przez górę, by wrócić drugim bokiem do spodu z drugiej strony. Sposób poprowadzenia zamka daje możliwość nie tylko otworzenia plecaka jak walizki, ale również rozłożenia zupełnie na płasko, co otwiera zupełnie nowe możliwości, w tym jako nawet matę do siedzenia czy leżenia. Dzięki takiej konstrukcji zapewniony jest dostęp do zawartości z każdej jego strony, na dowolnym odcinku zamka. Umożliwia to precyzyjne rozlokowanie ładunku i utrzymanie go na swoim miejscu przez cały czas. 

 

Wisport ZipperFox - rozłożony

 

Za wyjątkiem góry na całej długości zamek jest schowany za zakładką podstawowego materiału. Standardowe już w branży opalsowanie niemal całej bryły plecaka (za wyjątkiem dołu) daje możliwość dowolnego troczenia dodatkowego ekwipunku zwiększając pole jego zastosowania, umożliwiając tym samym konfiguracje najbardziej wymagających użytkowników. Warto zaznaczyć, że dla wprawnych "wędrowców" pojemność 40L wystarcza do zapakowania się nawet na tydzień. Podczas naszych górskich wędrówek w zupełności wystarczyła nam podstawowa ładowność plecaka.

Z frontu znajdują się przelotki cztery na dodatkowe troki, a także lans-rzep o wymiarach 10x5 cm. Rzep mógłby być większy zważywszy na dostępne na rynku naszywki zamykające się w formie 10x10 cm. Zastosowanie dodatkowo rzepa na name-tape również było by dobre. 

 

Wisport ZipperFox - molle

Dodatkowy niewymiarowy ekwipunek można przymocować od dołu i po bokach plecaka dzięki trokom. Boczne troki służą również do kompresji. W dolnej części po obu stronach znajdują się również siatkowe płytkie kieszenie, a raczej zakładki pozwalające ustabilizować dodatkowo np. replikę, kije treckingowe lub czekan.

 

Wisport ZipperFox - mocowanie kijów

 

Wisport ZipperFox - troki

W dolnej części po bokach również znajdziemy solidne uchwyty transportowe.

 

Wisport ZipperFox - bok

Wisport ZipperFox - bok

Plecak posiada w zestawie pokrowiec przeciwdeszczowy schowany w dolnej części. Drobny detal, przyczepienie go choćby paskiem velcro zapewniło by większy komfort zakładania go i zmniejszenie ryzyka utraty. Zastosowanie krótkiego odcinka taśmy ułatwiającego otwarcie rozpięcie kieszeni z pokrowcem również nie było by złym pomysłem. Niby nic, a przy zmarzniętych dłoniach taki detal się docenia. 

 

System hydracyjny

 

Wisport ZipperFox - hydracja

W części plecowej znajduje się zewnętrzna kieszeń na system hydracyjny. Kieszeń jest obszerna i pomieści każdy typ bukłaka. Niestety w dolnej części brakuje drenażu, przez co w przypadku rozszczelnienia się zasobnika na wodę spowoduje zatrzymanie wody w plecaku i po przesączeniu się potencjalne zalanie zawartości komory głównej.

Kieszeń na hydrację otwiera się od góry i z lewej strony zamkiem błyskawicznym Wisport z dwoma suwakami, z pozostałych stron jest zaszyta. Zwykle w tego typu kieszeniach znajdziemy pasek, lub chociaż prosty trok do przymocowania bukłaka. W otrzymanym egzemplarzu brak jest niestety zaczepu pozwalającego sensownie przymocować bukłak miękki (w naszym przypadku Source WXP 3L Storm™ Valve Hydration System)

 

Wisport ZipperFox - otwór na rurkę

Trójkątny otwór na rurkę zamykany klapką na rzep znajduje się w górnej centralnej części plecowej więc daje dowolność użytkownikowi, po której szelce ją wypuści. Na szelkach rurka jest wygodnie stabilizowana szerokimi gumkami i taśmami.

 

System nośny

ZipperFox posiada nowy, zmodyfikowany system nośny o nazwie SAS Plus (Semi Adjustable System). Cechuje go aluminiowa listwa usztywniająca go pionowo po środku części plecowej. Listwę można wyjąć.

 

Wisport ZipperFox - listwa SAS

Wisport ZipperFox - listwa SAS wyciągnięta

Siatki systemu nośnego zostały naszyte częścią miękką do pleców. Zapewnia to znacznie większy komfort noszenia oraz ogranicza mechacenie i brudzenie. Jako osoba intensywniej się pocąca byłem sceptycznie nastawiony do tego rozwiązania, gdyż zwykle zależy mi na zwiększeniu powierzchni oddychającej na plecach, jednak rozwiązanie w ZipperFox pozytywnie mnie zaskoczyło.

 

Wisport ZipperFox - system nośny

Listwa SAS niestety nie eliminuje dyskomfortu, gdy zawartość rozłoży się niechlujnie lub przy zatankowanym do pełna bukłaku. Musi minąć chwila, żeby zawartość plecaka się ułożyła. Wówczas jednak ZipperFox okazuje się jednym z wygodniejszych plecaków jakie miałem okazję nosić.

Szerokie szelki w połączeniu z wyjmowanym szerokim pasem biodrowym zapewniają wysoki komfort noszenia przy bardzo dużym obciążeniu. Wysokość pasa piersiowego regulowana jest przez system UTX D-Flex.

Po obu stronach pasa biodrowego dodatkowo istnieje możliwość przytwierdzenia niedużego zasobnika w systemie MOLLE.

 

Wisport ZipperFox - pas biodrowy

Troki i pasy reguluje się wygodnie, wbrew zasłyszanej opinii. W modelach o jednolitych kolorach taśmy mogą pracować swobodniej, gdyż taśmy w testowanym egzemplarzu posiadają pogrubiający je nadruk kamuflażu. 

 

Główna komora 

Plecak rozpina się w całości. Dostęp do zawartości jest od każdej strony z wyjątkiem dołu. Do głównej komory dostaniemy się dzięki poprowadzonemu od dołu bokami, przez górę zamkowi Wisport wyposażonemu w cztery suwaki. 

Gdy plecak jest w pełni zapakowany, do najbardziej potrzebnych rzeczy od góry dostaniemy się bez problemu, bez ryzyka niekontrolowanego wypakowania innych rzeczy. Boczne troki zabezpieczają zamek błyskawiczny przed niekontrolowanym dalszym rozpięciem z boku. W praktyce wygląda to tak jakbyśmy otworzyli komin.

Od góry mamy również dostęp do zapinanej na zamek błyskawiczny kieszonki przyszytej do tylnej ścianki. Zmieścimy w niej klucze, dokumenty, portfel i inne niezbędne rzeczy, których nie chcemy przypadkowo zgubić, trzymając je w spodniach.

 

Wisport ZipperFox - komora główna

 

W przedniej części producent przewidział dwie kieszenie. Od góry mamy dostęp do zapinanej na zamek błyskawiczny kieszeni wykonanej z siatki. Poniżej zaś znajduje się otwarta, głęboka kieszeń. Podobna, wykończona lekkim ściągaczem znajduje się w tylnej części. Z powodzeniem można ją wykorzystać na laptopa do 13 cali lub tablet.

 

Wisport ZipperFox - przednia klapa

Wisport ZipperFox - kieszeń na laptopa i na dokumenty

Wisport ZipperFox - kieszeń na dokumenty

Na lewym boku znajdują się dwie wykonane z siatki kieszenie zapinane na zamek błyskawiczny. Osobiście uważam, że mogły by być nieco pojemniejsze (więcej luzu na siatce), tak by bez problemu zmieścić w nich np. rzeczy na zmianę.

 

Wisport ZipperFox - lewy bok

Wisport ZipperFox - lewy bok / kieszenie

W prawym panelu bocznym w dolnej części producent przewidział dwie otwarte siatkowe kieszenie, o niejednakowym kształcie wymuszonym przez bryłę plecaka. W górnej części znajdziemy zaś panel z palsami MOLLE, o tyle ciekawy, że przyszyty tylko na dwóch krawędziach. Ja tą cechę wykorzystałem, aby wręcz idealnie pomieścić siekierkę Gerbera.

 

Wisport ZipperFox - prawy bok / kieszenie Wisport ZipperFox - prawy bok / kieszenie  

Podsumowanie

Pierwsze wizualne wrażenie Wisport ZipperFox robi bardzo dobre. Przyciąga wzrok atrakcyjną bryłą. Dopiero po chwili widać jego podstawową cechę i niewątpliwy atut czyli zamek błyskawiczny rozpinający go w całości. Zapewnia to możliwość precyzyjnego dostania się do zawartości na całej długości, niezależnie od miejsca. Pozwala to utrzymać porządek ładunku i znacznie skrócić czas dostępu do ekwipunku. 

Podczas kilkukrotnych wielogodzinnych wypadów głównie w wyższe partie gór Wisport ZipperFox nosiło się zaskakująco wygodnie, również z większym obciążeniem. Nie uwierał, rozbudowany pas biodrowy spełniał swoją rolę znakomicie, a szerokie szelki wraz z systemem SAS zapewniały bardzo wysoki komfort noszenia.  

Plecak z powodzeniem można polecić do wszechstronnego zastosowania w terenie. Nie jest ciężki, jak na zastosowane materiały, a jednocześnie wytrzymały. Zrzucanie go na ostre skały nie zrobiło na nim wrażenia. Wytrzymały zamek Wisport daje się zamykać jedną ręką, niezależnie od użytej siły. Siatkowe kieszenie wewnętrzne mogły co prawda być bardziej pojemne, jednak mimo to plecak pakuje się bardzo wygodnie.  

Wisport ZipperFox sprawdzi się zarówno podczas wypadów rekreacyjnych, milsimowych, jak i survivalowych/bushcraftowych, o zastosowaniu stricte wojskowym nie wspominając. Wiemy, że cieszy się on również indywidualnym zainteresowaniem naszych komandosów, a także innych specjalistycznych służb mundurowych. Naszym zdaniem plecak na 5+ godny polecenia z czystym sumieniem. 

 

Dziękujemy producentowi Wisport za dostarczenie plecaka do testów.

 

Wisport - logo

 

Uwaga! To nie koniec naszego testu. Plecak na tyle nam przypadł do gustu, że z pewnością zabierzemy go w niejedno miejsce. Nie omieszkamy dopisać w przyszłości wrażenia z użytkowania długoterminowego. 

Wisport ZipperFox

Autor: Regdorn i Szmerglu

Ocena wszystkich (5.67, głosów: 6)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
HellMaker666 04.12.2015, h. 22:52 HellMaker666
O tak, modyfikacja SilverFoxa :f Ja bym raczej powiedział, że zerżnięty Khard z drobnymi zmianami :D
Poza koncepcją rozpinania, to za wiele podobieństwa nie ma ;)
Regdorn 05.12.2015, h. 13:21 Regdorn
Reg, sam się spytaj Szaszłyka czemu ten plecak ma taki a nie inny kształ i czemu też się trochę różni od Kharda ;) Pisanie, że jest to zmodyfikowany SilverFox jest mocnym nadużyciem.
HellMaker666 05.12.2015, h. 17:12 HellMaker666
Nie wiem co mówi Szaszłyk, ale Zipperfoxowi bryłą i detalami bliżej do Silverfoxa niż do Kharda, z którym jedyne co ma wspólnego to rozwiązanie otwierania.
Regdorn 05.12.2015, h. 18:37 Regdorn
Nie wiem jednak kto "pierwszy" wymyślił i wprowadził do oferty rozpinanie plecaka po całej długości - z tym nie mam zamiaru się kłócić. Wcześniej rozwiązanie znałem z Camela i serii plecaków 5.11 Rush, których zadowolonym posiadaczem jestem dwóch. Choć tam rozwiązanie rozpinania jest nieco inna, choć też na całej długości. Porównuję produkty.
Regdorn 05.12.2015, h. 18:45 Regdorn
To może tak - Panowie z Wisporta ewidentnie "zafascynowali" się Khardem. Chwała Bogu, że posłuchali mądrzejszych ludzi i troszkę zmian wprowadzili a nie skopiowali jeden do jednego.
HellMaker666 05.12.2015, h. 21:27 HellMaker666
GuloGulo 05.12.2015, h. 08:23 GuloGulo
bardzo fajne rozwiązania ale gdyby go trochę bardziej dostosować wymiarowo do standardów bagażu podręcznego linii lotniczych to zapewne liczba potencjalnych klientów by się zwiększyła.
Rzeznik124 05.12.2015, h. 09:25 Rzeznik124
Jakby ktoś był zainteresowany to na YT można znaleźć recenzję tego plecaka na kanale Ekwipunek Dźwigany Codziennie

PS. Co to za góry?
Tatry Zachodnie (Ciemniak) i Beskid Żywiecki (Babia Góra)
Regdorn 05.12.2015, h. 13:20 Regdorn
KOTOPIES 06.12.2015, h. 23:44 KOTOPIES
Jakich jeszcze testów możemy się spodziewać w najbliższym czasie?
Odpowiadający dyplomatycznie: wielu - w tym jeden baaaardzo długo oczekiwany
szmerglu 07.12.2015, h. 16:00 szmerglu
Kilgatar 16.07.2017, h. 16:54 Kilgatar
Mam ZipperFoxa 45 od Wisporta, i jest to mój trzeci plecak tej firmy. Po doświadczeniach z Silverfoxem i Wildcatem miałem przekonanie, że plecaki naszego producenta można kupować w ciemno. Jednak rzeczywistość pokazuje, że każdy może zaliczyć wtopę. Zipperfox ma poważne błędy w konstrukcji systemu nośnego. Dziwię się, że żaden internetowy ekspert-tester jeszcze tego nie wyłapał. Brak regulacji górnej części sprawia, że plecak bezsensownie odstaje od ramion powodując niewygodne balansowanie ciężaru. Górne taśmy regulacyjne są przyszyte... właściwie nie wiadomo po co. Ciężko tym cokolwiek wyregulować. Brak sensownego stelaża sprawia że plecak staje się wypukły na plecach, jeśli jeszcze dodatkowo nosisz bukłak w kieszeni do tego przeznaczonej, masz mega bułę klejącą się do pleców. Poza tym plecak niszczy koszule/koszulki rzepem trzymającym aluminiowy płaskownik stelaża. Po zaledwie 70 kilometrach nad pasem biodrowym tworzy się trwała fałda, w miejscu, gdzie odkładają się siły nie rozkładane przez zbyt skromny system nośny. Na dodatek w tym modelu zauważyłem coś, czego wcześniej w Wisporcie próżno było szukać - niedbałość. Pod pasem biodrowym mam burdel jakiś niedociętych materiałów, zwijających się pod aluminiowym stelażem, niesymetrycznie doszyty pasek dolnego podczepienia, plus pofałdowany szef dolnej kieszeni, więc będę to reklamował. Po reklamacji zamierzam sprzedać to cudo, wracam do Wildcata, ciężkie cholerstwo, ale przynajmniej wygodne i wytrzymałe. Zwróćcie uwagę, jak różni się Khard od Zipperfoxa na plecach, dokładnie tego brakuje Zipperowi.
Graham 16.09.2017, h. 09:51 Graham
Kiedy dalsza część recenzji? :)
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 83728

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane